Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
8.4.Е Тұрақты электр тогы
Күні: 21.01.20
Сынып:8
|
Мектеп: Игілік орта мектебі
Мұғалімнің аты-жөні: Салыкжанова М.К
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Тізбек бөлігі үшін Ом заңы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдай алады.
Көпшілігі: Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолданады
Кейбір оқушылар: Тізбек бөлігі үшін Ом заңын жазбаша және ауызша жүйелеп, талдай алады
|
Бағалау критерийі
|
- Тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдайды.
- Шамаларды бірліктер жүйесіне сәйкестендіреді.
- Ом заңына есептер шығарып талдайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнді оқыту мақсаты:
Тізбек бөлігі үшін Ом заңына мысалдар келтіреді.
Тілді оқыту мақсаты:
Тізбек бөлігі үшін Ом заңына келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады.
Пәндік және лексика, терминология:
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Кедергі
|
Сопротивление
|
Resistfnce
|
Тізбек бөлігі
|
Участок цепи
|
Circuit part
|
Ток күші
|
Сила тока
|
Current power
|
Кернеу
|
Напряжение
|
Voltage
|
кедергі, тізбек бөлігі, ток күші, кернеу
Диалогқа және жазуға қажетті сөз тіркестер:
1.Ом заңы қалай тағайындалады?
2.Кедергі деп нені атайды? Оның өлшем бірлігі қандай? 3.Қыздыру шамындағы ток күшінің шамасын өлшегенде оқушы қателесіп амперметрдің орнына вольтметрді қосты.
Бұл жағдайда не болады?
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы: топтық жеке жұмыс барысында өзара көмектесуге, оқушыларды еңбектенуге, іздене білуге баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, ағылшын тілі
|
Алдыңғы білім
|
Кернеу мен ток күші ұғымдарын біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1мин
3 мин
5 мин
3 мин
|
Жағымды ахуал тудыру.
- Сәлемдесу. Назарларын сабаққа аудару.
- Ынтымақтастық атмосфера құру.
Үй тапсырмасы: Оқушылардың шапшаңдығын және теориялық материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін ауызша сұрақтар беріледі.
Тапсырма "Иә" немесе "жоқ"
- Аттасзаряттарбір-біріментартыламама? (жоқ)
- Токкүшініңөлшембірлігі омметр. (жоқ)
- Электр кернеуінөлшейтінқұраламперметр (жоқ)
- Токкүшінөлшейтінқұраламперметр (иә)
- Электр тогыныңмагниттікәсеріболамама? (иә)
- Әраттасзаряттарбірін-бірітебеме? (жоқ)
- Электр кернеуініңөлшембірлігі Ом (жоқ)
- Электр кернеуініңөлшембірлігівольт (иә)
ҚБ
2) Тұлғаны таны (сандықша ішіндегі ғалымды жетелеу сұрақтары арқылы кім екенін білу).
- Физика пәніне қатысты тұлға.
- Біз қазір қандай тарау өтіп жатырмыз? Бұл тұлғаның осы тарауға қатысы барма әлде жоқпа?
- Шам, амперметр және кілт сызбасын салу арқылы біз не құрдық?
- Кедергі дегеніміз не және оның өлшем бірлігі қандай?
ҚБ «Мұғалім мадақтауы»
Оқушылар сабақтың тақырыбын ашып, сабақ мақсатын айтып кету керек?
3) Аңыз әңгіме (сурет арқылы түсіндіру).
  
|
Қиынды қағаздар
Суреттер
|
Сабақтың ортасы
10 мин
15 мин
|
Түсіндіру және сипаттау «рөлдік сомдау» әдісі (мәтінмен жұмыс)
Оқушылар рөлдерді бөліп алып жұмыс жүргізеді.
Суретші:
- Шартты белгілерін дұрыс салу
- Тізбектің реттіліген қарау
- Суреттің талапқа сай, ұқыпты салынуы
Жазушы:
- Дәлеледемелері нақты болу қажет
- Көркем жазуы
Әңгімелеуші:
- Тақырыпты толық аша білуі қажет
- Өз ойын физикалық тілде еркін жеткізу
Зерттеуші:
- Өмірмен байланыстыра алу
- Дәлелдемелері дәл, нақты блу керек
Сарапшы: бағалау жүргізеді
«Ой толғаныс» әдісі. Шамаларды бірліктер жүйесіне сәйкестендіреді, Ом заңына есептер шығарып талдайды

Тапсырма 1 А деңгей
1. Өткізгіштегі ток күші 0,6 А болған кездегі 30 Ом кедергісі бар өткізгіштің ұштарындағы кернеуді анықтаңыз.
2. Ұштарына 12 В кернеу берілген, кедергісі 600 Ом реостаттың ок күшін анықтаңыздар.
Тапсырма 2 В деңгей
1.Егерөткізгіштің ұштарына 12 В кернеу берілсе, онда 6 Ом кедергі бар өткізгіштен 25 Кл заряд қанша уақыт аралығында өтеді.
2.1 мунутт кернеуі 36 В, кедергі 30 Ом өткізгіш арқылы қандай заряд өтеді.
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Ом заңын есептер шығаруда қолданады.
|
1. Есеп шартын құрастырады
2.ХБЖ ға келтіру.
3.Кернеу мен ток күшінің қандай шамаларға тәуелді екенін біледі;
4. Кедергінің мәнін есептей алады ;
|
ҚБ «Өзін-өзі бағалау, табыс баспалдағы»

|
Оқулық,
Суреттер
Үлестірме карточкалар
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Кері байланыс. «Плюс, минус, қызықты»
Плюс
|
Минус
|
Қызықты
|
Сабақта барлығы ұнады: сабақ мазмұны, жұмыс түрлері
|
Ұнамады, түсініксіз болып қалды
|
Барлық деректер мен әдістер қызықты
|
|
|
|
Үйге тапсырма: Тізбек бөлігі үшін Ом заңы және 17-жаттығу есептерін шығару №1
|
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмаларбересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлапотырсыз?
|
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Барыншақолдаукөрсету:
Білім алушылар үшін «тұлғаны таны» тиімді әдісін қолданамын.
Орташа қолдау: Оқушылардың қажеттілігін қанағат ету үшін деңгейлік тапсырма беремін.
Қолдаукөрсетуаз: «Иә және жоқ» тәсілі арқылы кейбір білім алушылар басқаларға қарағанда жылдам жұмыс жасайды.
Барлық оқушылармен «тапсырма беру», «диалог және қолдау көрсету» тәсілдеріне «Ой толғаныс» әдісі арқылы жұмыс жүргіземін.
|
«Мұғалім мадақтауы» ,
«Өзін-өзі бағалау, табыс баспалдағы» ,
«Плюс, минус, қызықты»
|
- Қауіпсіздік ережелері
|
Сабақбойынша
Рефлексия
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|